Kontakt

Jaki grzejnik do łazienki?

Grzejnik łazienkowy Kermi - strefa wiedzy

Łazienka to pomieszczenie, w którym utrzymanie odpowiedniej temperatury ma ogromne znaczenie dla komfortu podczas codziennych zabiegów higienicznych. Aby jednak było to możliwe, musisz wybrać odpowiednie grzejnik. Co to oznacza? Dopasowaną moc, rodzaj, a także wygląd. Chętnie przybliżymy Ci te kwestie i pomożemy w dokonaniu wyboru.

Jaki rodzaj grzejnika będzie odpowiedni? 

 W każdym budynku mieszkalnym do łazienki powinien być doprowadzony system centralnego ogrzewania. Jego zwieńczeniem są kaloryfery. Dlatego też w pomieszczeniach tych wykorzystuje się grzejniki wodne, którymi przepływa czynnik grzewczy z systemu CO. 

Ten rodzaj jest ekonomiczny w użytkowaniu, bardzo skuteczny, a przy tym łatwo dostępny. Równocześnie jednak model wodny jest w pełni uzależniony od sprawności istniejącego systemu. Oznacza to, że w przypadku awarii lub słabszej wydajności instalacji CO, nie uzyskasz w łazience odpowiedniej temperatury. 

projektowanie łazienki

Alternatywą może być grzejnik wodno-elektryczny. Łączy on w sobie funkcjonalność modelu wodnego przy równoczesnym wsparciu przez zasilanie energią elektryczną. Przez kaloryfer przepływa czynnik grzewczy.

Równocześnie jednak jest on przepuszczany przez podłączoną grzałkę. Jest ona zasilana z sieci energetycznej i może dogrzać płyn w grzejniku do pożądanej wartości. 

 Grzejnik wodno-elektryczny będzie dobrym rozwiązaniem wtedy, gdy zależy Ci na utrzymaniu temperatury również w przypadku słabszego działania systemu CO. 

W pewnych sytuacjach montaż grzejnika wodnego nie jest możliwy. Dotyczy to szczególnie domków letniskowych lub obiektów przemysłowych, w których znajduje się łazienka dla pracowników. W takiej sytuacji możesz skorzystać z modelu elektrycznego. Jest on w pełni zasilany przez energię elektryczną. Nie wymaga podłączenia do systemu CO. 

 Grzejnik elektryczny może działać na podczerwień. Taki model emituje promienie podczerwone, które następnie są absorbowane przez powierzchnie w łazience. Modele elektryczne mogą być również wypełnione olejem, który jest podgrzewany przez grzałkę zasilaną prądem. Następnie ten olej rozprowadzany jest po grzejniku.

Jaka moc grzejnika do łazienki? 

W łazience warto utrzymywać wyższą temperaturę niż w pozostałych pomieszczeniach. Zalecana temperatura wynosi około 24 stopnie. Aby jednak była to możliwe, musisz dopasować moc grzejnika do każdego pomieszczenia. W jaki sposób to zrobić? 

Przede wszystkim określ kubaturę pomieszczenia. Im jest ona większa, tym wyższa powinna być moc kaloryfera. Zasadniczo uważa się, że na każdy metr sześcienny należy przyjąć około 93 W.  
 
Tym samym do ogrzania pomieszczenia o kubaturze 20m3, moc grzejnika powinna wynosić 2093 W. Oczywiście trudno o znalezienie modelu o dokładnie takiej mocy, dlatego poszukaj produktu, który najbardziej odpowiada temu parametrowi. 

 Zalecana moc grzejnika zależy również od tego, jaki budynek chcesz ogrzać. Nowy i dobrze izolowany dom wymaga mniejszej mocy. Od uzyskanego wyniku możesz odjąć 10%. Z kolei w przypadku starszego budynku o złej izolacji do wartości dodaj 15%. Kolejne 10% dodaj, jeśli łazienka jest pomieszczeniem narożnym. 
 

Nie tylko biały. Kiedy czarny grzejnik będzie dobrym wyborem? 

Grzejniki łazienkowe, np. Kermi to przede wszystkim modele utrzymane w białej kolorystyce. Do niedawna tylko takie były obecne w łazienkach. Od pewnego czasu jednak możesz skorzystać z kaloryferów łazienkowych wykończonych w kolorze czarnym, szarym lub antracytowym. Takie modele mogą nie tylko wpływać na komfort cieplny domowników, ale jednocześnie być elementami dekoracyjnymi. 

 Do łazienek urządzonych w tradycyjnym stylu wybierz modele w białym kolorze. Są uniwersalne, klasyczne i prezentują się dobrze w każdej sytuacji. Grzejniki w innych kolorach doskonale dopełniają nowoczesne łazienki.

To bardzo wyraziste i charakterystyczne elementy, które prezentują się szczególnie pięknie z bateriami w tym samym kolorze. Barwne grzejniki są również szczególnie polecane do większych pomieszczeń, bo przełamują stonowane wykończenie niejednej ściany.

Dekoracyjny czy tradycyjny – wizualne i praktyczne aspekty grzejników 

 Tradycyjne grzejniki łazienkowe są zbudowane w ten sam sposób. Poziomo ułożone żebra są połączone pionowymi rurami z obu stron. Żebra mają kształt rurek, którymi przepływa czynnik grzewczy. Co więcej, możesz na nich powiesić ręcznik lub specjalne przystosowane do tego haczyki. 

Nowoczesne grzejniki dekoracyjne również mogą mieć podobny układ, jednak żebra są ustawione pod kątem lub też łączą się ze sobą w bardziej fantazyjny sposób. Jeśli szukasz nowoczesnego rozwiązania, które jest zarazem praktyczne, zdecyduj się na modele o poziomym układzie żeber.

Nawet w ich obrębie znajdziesz oryginalne modele grzejników dekoracyjnych, które będą pełniły wiele funkcji, a równocześnie staną się ozdoba każdej łazienki. 

 Zależy Ci na oryginalnym wyglądzie grzejnika? Możesz zatem postawić na model z pionowym układem żeber. Niektóre z tych modeli przypominają nowoczesne dzieła sztuki. Ich duża powierzchnia zapewnia dobre grzanie pomieszczenia. Równocześnie takie grzejniki zajmują mniej miejsca wszerz ściany. Dlatego mogą być dobrym wyborem do mniejszych pomieszczeń. 

Grzejniki z pionowo ułożonymi żebrami nie sprawdzą się jednak podczas wieszania na nich ręczników lub innych akcesoriów. Podczas wyboru odpowiedniego modelu do łazienki staraj się brać pod uwagę jego wygląd oraz funkcjonalność. Jedynie wtedy będziesz w pełni zadowolony z zakupu. 

A może masz ograniczoną przestrzeń w łazience? Zastanów się nad poziomym modelem mocowanym tuż pod sufitem. Nie rzuca się w oczy, jednocześnie zapewnia przyjemne ciepłe powietrze.  


Zobacz też:

Grzejniki – jak dobrać do pomieszczenia? Czym się kierować przy wyborze?
Jak odpowietrzyć grzejnik prawidłowo?
Jakie grzejniki najlepiej oddają ciepło – wybór grzejników
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?