Kontakt

Na jakiej wysokości wanna?

wanna wolnostojaca V&B 31.10

Planujesz przestrzeń w łazience i chcesz, aby była ergonomiczna? W takim razie warto zapoznać się wcześniej z zasadami umieszczania poszczególnych elementów wykończenia. Dzięki temu pomieszczenie stanie się też komfortowe oraz funkcjonalne. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat tego, na jakiej wysokości wanna powinna być usytuowana oraz co jeszcze wziąć pod uwagę podczas projektowania strefy kąpieli.

projektowanie łazienki

Na co w praktyce wpływa wysokość wanny?

W praktyce, odpowiednio dobrana wysokość wanny może wpływać na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim odpowiada za to, jak łatwo i wygodnie można do niej wejść lub z niej wyjść. Umieszczona zbyt wysoko może powodować kłopot, a jeśli do tego dodasz gładką powierzchnię wanny oraz wilgoć na podłodze, nietrudno o poślizgnięcie się.

Wysokość powinna być dostosowana do indywidualnych preferencji. W dodatku warto zadbać o aspekty dotyczące bezpieczeństwa, np. specjalne maty antypoślizgowe albo uchwyty dla osób starszych. Zapewnij też łatwy dostęp do ręczników, aby w pełni zachować środki ostrożności oraz zagwarantować komfort domownikom. Sięgnięcie po nie powinno być swobodne i bezpieczne jednocześnie.

Decyzja o tym, na jakiej wysokości wanna ma być umieszczona, bezpośrednio wpłynie na design całej łazienki. Zbyt duża i masywna konstrukcja może przytłoczyć niewielkie wnętrze. Z kolei wysoka wanna wolnostojąca umieszczona w centralnym punkcie łazienki szybko stanie się głównym elementem dekoracyjnym. 

Optymalna wysokość wanny, tak samo jak odległości między poszczególnymi urządzeniami czy też umieszczenie baterii w odpowiednim miejscu, wpływają na projekt ergonomicznej i komfortowej w codziennym użytkowaniu. Może nawet zmniejszać zmęczenie mięśni. Sprawia, że czynności higieniczne stają się przyjemniejsze i komfortowe.

Wysokość wanny – jaka powinna być?

Według zasad projektowania ergonomicznej i przyjaznej dla domowników łazienki to wysokość wanny powinna wynosić od 55 do 60 centymetrów od podłoża. Warto jednak pamiętać o tym, aby mierzyć ją od wykończonej już podłogi, np. gresem czy płytkami ceramicznymi. Weź to pod uwagę, jeśli pomieszczenie nie jest jeszcze skończone. Dolicz grubość wylewki oraz materiału wykończeniowego podłogi.

Wysokość 55-60 centymetrów umożliwia wygodne wchodzenie i wychodzenie z wanny, dlatego doskonale sprawdzi się dla większości dorosłych domowników. Jeśli jednak w domu przebywają osoby starsze lub z ograniczonymi możliwościami ruchowymi, dopasuj optymalne wymiary. Zawsze priorytetem są potrzeby użytkowników, aby zapewnić im wygodny i łatwy dostęp do strefy kąpieli.

Starsze osoby mogą mieć problem z wchodzeniem do wanny (np. marki Sanplast) o wysokości 60 centymetrów, dlatego warto szukać takich wariantów, które mogą być zamocowane około 10 centymetrów niżej.

Z kolei wyjątkowo wysokie osoby przebywające w domu mogą nie czuć się komfortowo ze zbyt nisko osadzoną wanną. Wtedy warto wziąć pod uwagę nietypowe rozwiązania na rynku albo nawet projekt na indywidualne zamówienie. Przykładowo, wysokość 70 centymetrów rzadko występuje w sklepach, ale zakup takiego wariantu nie jest niemożliwy.

Dobór wanny o odpowiedniej wielkości ściśle wiąże się jeszcze z kolejnymi aspektami:

  • miejscem na syfon – konieczna jest przestrzeń na niezbędne przyłącza instalacji. Pod względem technicznym wystarczy dodać około 13-15 centymetrów do głębokości wanny.

  • trudne w aranżacji pomieszczenia – będą wymagać indywidualnego podejścia, np. łazienki na poddaszu albo mikroskopijne pomieszczenia, które trzeba wizualnie powiększyć.

  • odpowiednie odległości między wanną a innymi urządzeniami w łazience – aby zapewnić swobodę ruchów dla domowników.

Wiele ciekawych modeli wanny do zabudowy znajdziesz w ofercie marki Kaldewai.

Na jakiej wysokości zamontować baterię wannową?

Na komfort kąpieli i codziennego użytkowania wanny wpływa też wysokość montażu baterii. Zamocowana zbyt wysoko może utrudniać sięganie do dźwigni, aby sterować natężeniem i temperaturą strumienia.

Z kolei zbyt nisko nie będzie wyglądać estetycznie i znacznie wpłynie na efektywne sprzątanie zakamarków w łazience. Baterię wannową powinno się zamontować w odległości około 15 centymetrów nad krawędzią wanny. Właśnie dlatego jej wysokość jest tak ważna i powinno się nią określić w pierwszej kolejności.

Typ wanny a wysokość montażu

Nieco inaczej jest w przypadku wanny wolnostojącej. Często projektanci stawiają na wysokość 60 centymetrów lub nawet więcej, aby wysokie krawędzie pełniły funkcję dekoracyjną we wnętrzu. Boki mogą być specjalnie wyprofilowane, czyli wyższe po lewej i prawej stronie, a nieco niższe na środku. Wpływa to nie tylko na aspekt estetyczny, ale także funkcjonalny. W takich warunkach łatwiej wejść i wyjść.

Ważnym aspektem są wymiary nóżek wanny, jeśli wybierasz model stojący. Często są one regulowane, co pozwala na dokładne dostosowanie wysokości wanny do poziomu podłogi i ogólnego projektu łazienki.

Regulacja ta jest szczególnie przydatna w pomieszczeniach, gdzie podłoga może mieć nierówności lub wymaga poziomowania. Warto wybrać takie nóżki, które nie tylko będą stabilne i wytrzymałe, ale też estetycznie dopasowane do stylu wanny i całej łazienki.

Rzadko stosuje się metodę wbudowania wanny na wysokość podłogi, jednak takie rozwiązania w aranżacjach wnętrz także istnieją. Najczęściej dotyczą tarasów czy pokojów kąpielowych w hotelach lub apartamentowcach.

Zobacz też:

Wanna stalowa czy akrylowa?
Wanna narożna czy prostokątna?
Wanna 160 czy 170 – jaka długość idealna?
Mała łazienka z wanną - jak zaprojektować?