Kontakt

Programy i dofinansowania: Moje Ciepło – dotacja do pompy ciepła

Ariston - pompa ciepła monoblok czy split

Program Moje Ciepło obejmuje wsparcie dla inwestorów, którzy sięgają po ekonomiczne, a zarazem ekologiczne pompy ciepła Sprawdź, na jakie dofinansowanie możesz liczyć.

Czym jest program Moje Ciepło?

Program stanowi odpowiedź na aktualne potrzeby inwestorów indywidualnych, którzy mogą otrzymać wsparcie w zakresie zakupu i montażu pomp ciepła do nowych budynków jednorodzinnych. Celem programu Moje Ciepło jest wsparcie rozwoju indywidualnego ogrzewnictwa oraz rozwój energetyki prosumenckiej w zakresie wodnych, powietrznych oraz gruntownych pomp ciepła. Ważnym punktem jest również wzrost OZE w całkowitym zużyciu energii.

sanpol rejestracja

Program Moje Ciepło – przedsięwzięcia

Warunki programu uwzględniają współfinansowanie inwestycji w powietrzne i gruntowe pompy ciepła, które będą wykorzystywane do ogrzewania wody ciepłej w nowych budynkach mieszkalnych. Dofinansowanie obejmuje:

  • zakup/instalację pomp ciepła grunt/woda, woda/woda wraz z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem cwu z osprzętem
  • zakup/instalację pompy ciepła powietrze/powietrze (dla systemu centralnego, który obsługuje cały budynek) wraz z osprzętem
  • zakup/instalację pompy ciepła powietrze/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym oraz zbiornikiem cwu z osprzętem.

Dzięki tym rozwiązaniom możesz uzyskać dotację na zakup urządzeń pierwszorzędnej jakości. Doskonałą propozycją dla wymagających może być np. wybór pompy ciepła powietrze-woda NIMBUS FLEX 50.

Moje Ciepło – warunki

Beneficjenci programu to osoby fizyczne i właściciele lub współwłaściciele budynków, których budowa nie została zakończona na dzień składania wniosku o dofinansowanie. Oznacza to, że nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy bądź wniosku o wydanie decyzji o pozwolenie na użytkowanie budynku.

Ponadto można uzyskać dofinansowanie w przypadku budynków, których budowa zakończyła się nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 roku lub jeśli złożono wniosek o wydanie decyzji o pozwolenie na użytkowanie w tym bądź późniejszym terminie.

Kolejnym warunkiem jest podwyższony standard energetyczny. Roczny wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną nieodnawialną wykorzystywaną na ogrzewanie, wentylację i przygotowanie CWU powinien wynosić maksymalnie 63 kWh na metr kwadratowy dla wniosków składanych w 2022 roku. Natomiast w roku 2023 i kolejnych latach wartość ta może wynosić 55 kWh.

W praktyce oznacza to, że tysiące inwestorów może wnioskować o wsparcie na zakup pomp ciepła. Do popularnych modeli należy np. Stiebel Eltron MONOBLOK HPA-O 8 Flex SET, który wyróżnia się technologią inwerterową, wysoką sprawnością oraz dużą oszczędnością energii. To oczywiście tylko jedna z wielu propozycji. Pamiętaj, aby wybrać model renomowanego producenta. Dzięki temu zapewnisz sobie i domownikom komfort na długie lata.

Pamiętaj, że zakupu możesz dokonać w okresie od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2026 r.

O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim w budynku nie może znajdować się źródło ciepła na paliwo stałe (np. kocioł na węgiel lub drewno). Takiego urządzenia nie można posiadać w czasie inwestycji, a także w momencie wnioskowania o dofinansowanie. W niektórych sytuacjach wyjątkiem są kominki.

Jeśli w domu znajduje się kominek lub planujesz taką inwestycję, możliwe będzie uzyskanie dotacji, gdy pełni on funkcję ozdobną lub rekreacyjną. Funkcja ozdobna oznacza, że konstrukcja ma zamurowany komin spalinowy oraz odcięty płaszcz wodny. Natomiast o charakterze rekreacyjnym świadczy brak systemu rozprowadzania ciepła (zarówno w sposób grawitacyjny, jak i mechaniczny) do innych pomieszczeń. Chociaż kominek może być używany sporadycznie, nie powinien służyć jako źródło ciepła w domu.

Ile możesz zyskać przy zakupie pompy ciepła?

Budżet całego programu wynosi 600 mln zł. Według danych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska środki te sfinansują zakup i montaż pomp ciepła w 57 000 domach. Pieniądze pochodzą z Funduszu Modernizacyjnego. Jest to nowy instrument Unii Europejskiej dla 10 krajów, które mają przed sobą najtrudniejsze wyzwania związane z redukcją emisji dwutlenku węgla. Program uzyskał akceptację Komitetu Inwestycyjnego Funduszu Modernizacyjnego oraz rekomendację Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Ile wynosi dotacja do pompy ciepła? Beneficjenci mogą liczyć na dofinansowanie 30% lub 45% kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 21 000 zł na jedną inwestycję. Większość kwoty zależy od rodzaju zainstalowanej konstrukcji, a także od tego, czy wnioskodawca posiada Kartę Dużej Rodziny.

Wsparcie otrzymało już wielu inwestorów, którzy zdecydowali się na wybór wysokiej klasy urządzeń. Kolejne polecane przez specjalistów modele to pompa ciepła powietrze-woda Kospel HPM2.V-12.PL lub pompa ciepła powietrze-woda Alezio S E. Na pewno znajdziesz idealną propozycję na własne cztery kąty.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o dofinansowanie możesz złożyć wyłącznie w formie elektronicznej. Przede wszystkim należy wejść na stronę www.mojecieplo.gov.pl i wybrać zakładkę „Złóż wniosek”. Następnie należy zarejestrować konto, a później wypełnić formularz. Nie jest to skomplikowana czynność i zajmie Ci tylko kilka chwil.

Pamiętaj, że wniosek składa się wraz z załącznikami. Najważniejsze dokumenty to:

  • zawiadomienie o zakończeniu budowy bądź decyzja o pozwoleniu na użytkowanie
  • faktura lub inny dokument księgowy, który świadczy o zakupie pompy ciepła
  • potwierdzenie dokonania płatności
  • charakterystyka energetyczna budynku lub świadectwo charakterystyki energetycznej
  • protokół odbioru
  • Etykieta lub karta produktu zainstalowanej pompy ciepła.

Rejestracja wniosku trwa do 3 dni. Następnie urzędnicy mają czas 60 dni na jego ocenę. Jeśli jest to konieczne, zostaniesz wezwany do uzupełnienia brakujących informacji lub wymaganych dokumentów. Masz na to 10 dni. W takim przypadku przez kolejne 10 dni trwa ponowna ocena.

Kolejny etap to kontrola prawidłowości wykonania oceny wniosków (do 20 dni). Później zostaniesz poinformowany o rozpatrzeniu dokumentów, a wniosek będzie umieszczony na liście projektów zakwalifikowanych do dofinansowania. Następnie zarząd  NFOŚiGW podejmie decydującą uchwałę, a Ty  uzyskasz informację o przyznaniu dotacji. Końcowym etapem jest zawarcie umowy.

Zobacz też:

Pompa ciepła – tak czy nie? Dlaczego warto?
Pompy ciepła – ranking TOP5 polecanych modeli
Jak dobrać pompę ciepła?
Ile kosztuje pompa ciepła oraz czy się opłaca?
Pompa ciepła monoblok czy split – co wybrać?