Na jaką wysokość montuje się stelaż podtynkowy WC?
Stelaż podtynkowy
Remont w łazience wymaga od Ciebie podjęcia wielu decyzji? Jeśli zdecydowałeś się na miskę WC podwieszaną albo bidet, konieczny będzie stelaż podtynkowy. Wysokość powinna być dopasowana do potrzeb domowników, a także możliwości technicznych danego pomieszczenia. Zobacz, jakie opcje masz do wyboru.
Rodzaje stelaży podtynkowych
Na początku warto zaznaczyć, że istnieją dwa rodzaje stelaży WC, z którymi możesz spotkać się na rynku. Pierwszy z nich jest najbardziej popularny.
To zestaw do zabudowy suchej (inaczej nazywany lekkim), który świetnie sprawdzi się do wykończenia płytą kartonowo-gipsową. Jest on prosty w montażu, stąd też najchętniej wybierany przez fachowców.
W takim systemie liczy się estetyka wykończenia oraz duży maksymalny udźwig. Stelaż udźwignie nawet 400 kilogramów obciążenia. Jeśli jednak zastanawiasz się, jaka wysokość stelaża WC jest odpowiednia, weź najpierw pod uwagę jego wykończenie.
Zestawy do zabudowy ciężkiej (mokrej) są nieco tańsze, jednak przeznaczone do ścian murowanych. Przy nich wymagany jest jednak bardziej czasochłonny montaż. Trzeba zadbać o szczelność i dodatkowe wzmocnienia konstrukcji.
W zależności od wybranego rodzaju montażu, różni się też umiejscowienie i wysokość stelaża podtynkowego. W przypadku zabudowy lekkiej masz do dyspozycji modele, które mają najczęściej wymiary od 35 do 50 cm szerokości i od 10 do 25 cm głębokości.
W niektórych pomieszczeniach konieczne jest zamontowanie płytkiego stelaża, bo nie ma innej możliwości technicznej.
Wysokość stelaża WC a jego rodzaje
Wysokość montażu stelaża WC ma ogromny wpływ na to, jak na co dzień będziesz użytkować toaletę. Trzeba zatem zastanowić się, jakie potrzeby mają Twoi domownicy, a także jak wygląda kwestia wymagań samego pomieszczenia. Do dyspozycji masz gotowe rozwiązania od producentów.
Dzięki temu, że zestawy podtynkowe cieszą się dużą popularnością, nie będziesz mieć problemu z tym, aby zdecydować jaka wysokość stelaża WC (np. marki Geberit) jest najlepsza. Jeśli jednak zdecydujesz się na niestandardowe rozwiązania, mogą one być nieco droższe.
Do wyboru masz dwa rozwiązania na rynku, które podyktowane są wysokością stelaża. Jednocześnie mają wpływ na to, gdzie będzie zamontowany przycisk do spłukiwania wody.
- Stelaż do WC wysoki – po podniesieniu deski toaletowej, przycisk spłukujący nadal jest widoczny.
- Stelaż do WC niski – po podniesieniu deski toaletowej, zasłonisz przycisk spłukujący. Nie wygląda to estetycznie i na pierwszy rzut oka nie wydaje się praktyczne, ale ma duży wpływ na utrzymanie czystości oraz higieny w pomieszczeniu. Minusem tego rozwiązania jest to, że często przez przypadek domownicy mogą rozpocząć spłukiwanie wody, za mocno opierając się o deskę.
Na jakiej wysokości stelaż WC?
Wysokość stelaża pod WC powinna być dobrana stricte do danego pomieszczenia oraz domowników. Pamiętaj o tym, aby zarezerwować miejsce pod względem szerokości (powinno wystarczyć 50 centymetrów) i głębokości (do 20-25 centymetrów maksymalnie).
Po bokach misy WC musi być wolna przestrzeń, aby zapewnić swobodę ruchów. Jeśli kabina prysznicowa ma się znaleźć tuż obok toalety, trzeba przemyśleć kwestię komfortowego wchodzenia i wychodzenia. Najlepiej zostawić po 20-25 centymetrów po lewej i prawej stronie.
Na podstawie poniższych informacji łatwiej będzie Ci zdecydować, na jakiej wysokości zamontować stelaż WC.
- Wysokość zabudowy stelaża WC niskiego to około 80-90 centymetrów. Pod uwagę trzeba wziąć lokalizację misy i umiejscowienie przycisku spłukującego. Decyzja leży wyłącznie po stronie domowników. Niżej osadzony stelaż daje możliwość np. montażu przycisku na podłożu poziomym, czyli półce. Czasem wysokość stelaża pod WC musi być dostosowana np. pod względem umiejscowienia okna.
- W przypadku zabudowy wysokiej, do wyboru masz wysokość od 110 do 140 centymetrów. Przycisk musi być wtedy zamontowany na pionowej płaszczyźnie. Nie musisz wtedy decydować się na dodatkową półkę, tylko zabudować ścianę aż po sam sufit.Pamiętaj o tym, że im wyższa wysokość stelaża WC i umiejscowienie misy, tym półka nad toaletą będzie zlokalizowana wyżej.
Istotną kwestią jest zawieszenie samej misy WC. Idealna wysokość to 40 centymetrów nad podłogą. Dotyczy to zarówno toalety, jak i bidetu. Na etapie remontu weź pod uwagę grubość płytek ceramicznych, a nie surowej posadzki.
Jeśli oczywiście Twoi domownicy to seniorzy, osoby niepełnosprawne albo dzieci, wysokość powinna być dopasowana do ich potrzeb. Dotyczy to także osób wysokich, powyżej 185 centymetrów wzrostu. Dla nich umiejscowienie misy na wysokości 40 cm może być po prostu niekomfortowe.
Kiedy już zdecydujesz, jak ma być zamontowana misa WC, wtedy przyszedł czas na montaż łącznika podejścia. Dopiero wtedy warto przyłożyć stelaż i wyregulować jego wysokość za pomocą nóżek montażowych. Trzeba też zdecydować, w jakiej odległości ma się on znaleźć od ściany. To konieczne, aby zaznaczyć miejsce wiercenia otworów.
Jak widzisz, na etapie przygotowań do remontu, warto zdecydować o wielu kwestiach dotyczących montażu misy WC.
Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, planując montaż miski WC wiszącej?
Mając już ustaloną optymalną wysokość montażu miski WC, można skupić się na innych kwestiach związanych z jej montażem. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które związane są właśnie z toaletami podwieszanymi.
Ile miejsca zajmuje toaleta podwieszana?
Masz małą toaletę i nie masz pewności, czy miska WC podwieszana to dobry wybór? Wiele zależy od tego, na jaki model muszli się zdecydujesz. Sam stelaż do sedesu wiszącego oraz jego zabudowa zajmuje około 20-25 centymetrów.
Tego wymiaru nie sposób radykalnie zniwelować. Miski WC wiszące mogą mieć natomiast zróżnicowane wymiary. Zazwyczaj kluczową kwestią jest długość sedesu – standardowe miski WC wiszące mają około 50 centymetrów długości, co w połączeniu z gabarytami zabudowanego stelażu daje około 70-75 centymetrów. Jeśli jednak łazienka jest naprawdę mała, warto rozejrzeć się za sedesem wiszącym o kompaktowych wymiarach – na przykład o długości 40 centymetrów.
Miska WC wisząca – do jakiej wagi?
Zastanawiasz się nad tym, jaka jest wytrzymałość miski WC? Całkiem spora! Większość stelaży podtynkowych, na których montuje się wiszące muszle WC wytrzymuje obciążenie statyczne do 400 kilogramów. Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że co nieco waży również sama muszla, a siadanie na niej z impetem powoduje spore obciążenia punktowe.
Mimo wszystko osoby o wadze przekraczającej 100 kilogramów nie muszą się martwić wytrzymałością toalety wiszącej. Jeśli tylko została zamontowana prawidłowo i zgodnie z zaleceniami producenta, zapewni wystarczającą trwałość. Wszelkie wątpliwości powinny rozwiać także zalecenia producentów stelaża oraz miski WC – zazwyczaj w specyfikacji produktów lub w instrukcji znajdują się szczegółowe informacje na temat maksymalnej wagi użytkowników.
Jak zamontować miskę WC wiszącą?
Montaż toalety podwieszanej wymaga zastosowania odpowiedniej miski WC oraz dopasowanego do niej stelaża. W większości przypadków stelaże są dość uniwersalne, ale oczywiście zdarzają się wyjątki. By mieć pewność, że wybrana miska WC będzie pasowała do posiadanego stelaża, trzeba zweryfikować rozstaw śrub montażowych.
Stelaż powinien zostać osadzony w łazience i obudowany – najczęściej używa się do tego celu zielonych płyt gipsowo-kartonowych (to płyty impregnowane, zalecane do użycia w łazienkach).
Wystarczająca będzie jedna warstwa pływ na konstrukcji z profili aluminiowych, ale niektórzy fachowcy stosują podwójną grubość (warto uzależnić to od wielkości łazienki). Połączenia płyt należy zaszpachlować i można obłożyć całość wybranym materiałem wykończeniowym. Miskę WC zawiesza się na dedykowanych śrubach. Należy pamiętać o uszczelnieniu połączenia z obudową i o prawidłowym wykonaniu podłączeń wodnych i kanalizacyjnych.
therm-x2® Line-Vplus
Uniwersalny grzejnik zaworowy
Grzejnik therm-x2 Line-Vplus dowodzi, że oszczędzanie energii może przybrać piękną formę. Grzejniki płytowe Kermi therm-x2 Vplus można podłączyć na niemal wszystkie sposoby. Optymalny poziom swobody projektowania, szybki i pewny montaż.
- Swoboda aranżacji pomieszczenia dzięki licznym możliwościom podłączenia
- Prosta wymiana podczas modernizacji
- Bezpieczny, prosty montaż dzięki znanym rozmiarom grzejników i wymiarom przyłączy
- Typ oraz wymiary grzejnika można dowolnie ustalać nawet po zainstalowaniu rur.
- Oszczędność czasu: wszystkie przyłącza są fabrycznie szczelnie zamknięte
- Łatwa i szybka zmiana sposobu podłączenia w miejscu montażu
- Wysoka efektywność energetyczna dzięki innowacyjnej technologii therm-x2
- Zintegrowana wkładka zaworowa ze wstępnie nastawionymi wartościami kv.
Jeden grzejnik – wiele możliwości: grzejnik therm-x2 Vplus można podłączyć na niemal wszystkie sposoby. Dostępny w wersji standardowej z zaworem po prawej stronie oraz – bez dopłaty – także w wersji z zaworem po lewej stronie.
Szerokość: | Głębokość: | Wysokość: | Moc: | |
GP-KER-LP22-060700 | 705 mm | 102 mm | 605 mm | 867 W |
GP-KER-LP22-060700 | 705 mm | 102 mm | 605 mm | 867 W |
GP-KER-LP22-060700 | 705 mm | 102 mm | 605 mm | 867 W |
GP-KER-LP22-060700 | 705 mm | 102 mm | 605 mm | 867 W |
- Wszystkie wymiary: krótkie lub długie, niskie lub wysokie, płaskie lub głębokie
- Wszystkie typy: typ 10, 11, 12, 20, 21, 22, 30, 33
- Wszystkie rodzaje frontów: Profil, Plan, Line
- Wszystkie warianty przyłączeniowe: wersja kompaktowa, wersja zaworowa, podłączenie środkowe
- Wytrzymała ochrona za sprawą cynkowania ogniowego lub powłoki antykorozyjnej
- Wykończenie higieniczne: czyste rozwiązanie spełniające specjalne wymagania
- Rozwiązania modernizacyjne: szybsza i czystsza wymiana grzejnika dzięki wymiarom przyłączeniowym zgodnym z DIN
- Różnorodne akcesoria
4. Odpływ liniowy VIEGA ADVANTIX VARIO
Na czwartym miejscu naszego rankingu umieściliśmy odpływ liniowy Viega Advantix Vario. Odpływ ten charakteryzuje się możliwością montażu na trzy sposoby (liniowy, w układzie narożnym lub w kształcie litery U), co pozwala na pełną adaptację strefy kąpieli do warunków architektonicznych. Ruszty odpływu są dostępne w czterech kolorach, a sama rynna jest regulowana długością od 300 mm do 2800 mm.
5. Odpływ liniowy VIEGA ADVANTIX CLEVIVA
Na piątym miejscu naszego rankingu znajduje się odpływ liniowy Viega Advantix Cleviva. Ten odpływ liniowy to doskonałe rozwiązanie dla osób szukających produktów, które doskonale sprawdzą się w adaptacji każdej przestrzeni prysznica.
Odpływy liniowe marki Viega Advantix Cleviva oferują pełne możliwości dostosowania do różnorodnych warunków. Produkt ten jest dostępny w profilach o różnych wymiarach: 800, 1000 i 1200 mm, a odpływ można skrócić do 300 mm lub wydłużyć, łącząc ze sobą kilka kompletów. Dostępne są różne warianty wykończenia, w tym stal nierdzewna szczotkowana, złoty szczotkowany, szampański szczotkowany, złota miedź szczotkowana oraz czarny szczotkowany. Warto podkreślić, że ruszt odpływu jest łatwy do utrzymania w czystości, wystarczy go wyciągnąć jednym ruchem dłoni.
Podsumowując, wybór odpływu liniowego zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnych preferencji estetycznych, potrzeb funkcjonalnych, a także warunków architektonicznych. Wszystkie wymienione modele oferują unikalne cechy, które zapewniają im miejsce na liście najbardziej pożądanych odpływów liniowych na rynku w 2023 roku.
Zobacz produkty w powiązanych kategoriach
Zobacz polecane produkty
Redaktor
Redaktor na Sanpolprofi.pl oraz Sanpol.pl. Mężczyzna piszący, który żadnego tematu się nie boi. Pompy ciepła? Żaden problem. Aranżacja małej łazienki? Proszę bardzo. Wybór kotła kondensacyjnego dwufunkcyjnego? Artykuł już się pisze!
Z wykształcenia politolog i dziennikarz, z zawodu specjalista ds. contentu i SEO, a prywatnie specjalista ds. sportu różnej maści. Biegacz i kopacz, dorywczo siatkarz i tenisista stołowy. No i miłośnik muzyki. Najlepiej tej na żywo, ale - aktualnie przy dwójce dzieci - nie pogardzi także dobrym brzmieniem domowych głośników.