Zapowietrzony piec gazowy – jakie objawy?
Piec gazowy
Kotły gazowe są coraz popularniejsze na rynku i wykorzystywane w wielu budynkach zarówno do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, jak i powietrza z pomocą grzejników. To urządzenia wydajne, proste w użytkowaniu, a także stosunkowo proste w konserwacji. Najczęstszym powodem nieprawidłowego działania ogrzewania jest zapowietrzony piec gazowy. Jakie objawy możesz zauważyć? Co zrobić w takiej sytuacji? Podpowiadamy!
Skąd bierze się powietrze w instalacji grzewczej?
Na początku warto przybliżyć kwestię samego powietrza, które pojawia się w kotłach gazowych. Dzięki temu łatwiej ocenić objawy, skalę problemu, a także poradzić sobie z odpowietrzaniem. Co trzeba wziąć pod uwagę?
- Najczęstszą przyczyną zapowietrzonego pieca jest pojawienie się powietrza wraz z wodą, która napełnia instalację.
- Kolejny aspekt, który warto rozważyć, to nieszczelność instalacji. Powietrze może przedostawać się przez ścianki rur niskiej jakości.
- Zbyt szybkie napełnianie pieca również może prowadzić do pojawienia się pęcherzyków powietrza. Odpowietrzniki nie mają wtedy odpowiedniej ilości czasu, aby zadziałać.
- Błędnie przeprowadzone prace konserwacyjne lub instalacyjne także przekładają się na problemy z zapowietrzonym piecem gazowym. Objawy wtedy pojawiają się właściwie od razu, bo ogrzewanie nie działa prawidłowo.
Kotły dostępne na rynku mają wbudowane odpowietrzniki (nazywane też odgazowywaczami). Wiele komponentów wysokiej jakości, które również możesz wymienić, znajdziesz w ofercie marki Ariston. Nowoczesne rozwiązania pojawiające się u znanych producentów pozwalają też na automatyczne odpowietrzanie. Ponadto pamiętaj o tym, aby odpowietrzać nie tylko piece, ale też kaloryfery. Najlepiej działać kompleksowo, aby zapobiegać problemom z nieprawidłowym działaniem ogrzewania.
Zapowietrzony piec gazowy – objawy
Zastanawiasz się, czy masz zapowietrzony piec gazowy? Objawy są dość charakterystyczne, więc nie będziesz mieć większego problemu, aby je zauważyć.
Nadmierne podgrzewanie wody
Jednym z niepokojących objawów, do którego może dojść podczas zapowietrzonego pieca gazowego, jest zbyt gorąca woda w kranie. Powietrze gromadzone się w instalacji może zakłócać prawidłową cyrkulację w całym systemie grzewczym. Przez to ciepło nierównomiernie się rozprowadza. W efekcie piec gazowy musi działać intensywniej i dłużej, aby podgrzać wodę do właściwej temperatury. To oczywiście wiąże się z jego nadmierną i niepotrzebną jednocześnie eksploatacją.
Nagłe skoki temperatury wody mogą być nieprzyjemne, szczególnie podczas codziennych czynności, takich jak prysznic czy mycie rąk, dlatego jest to objaw, którego nie należy lekceważyć.
Zimne grzejniki w domu
Kolejnym objawem zapowietrzenia pieca gazowego, na który należy zwrócić uwagę, są zimne grzejniki w domu, mimo że system grzewczy jest włączony. Powietrze zalegające w instalacji grzewczej może blokować przepływ ciepłej wody do grzejników. Grzejniki nie działają wtedy równomiernie. Najczęściej tylko jeden obszar jest delikatnie ciepły, a pozostały zupełnie zimny.
Zimne grzejniki w pomieszczeniach wpływają bezpośrednio na komfort cieplny domowników. Efektywność całej instalacji spada, mimo działania kotła i pobierania przez niego gazu. Ostatecznie piec musi pracować intensywniej, co wiąże się z kosztami i nadmierną eksploatacją, a pomieszczenia dalej są niedogrzane.
Często problem zimnych grzejników pojawia się wraz z gorącą wodą w kranach. Po tym możesz łatwo poznać, że trzeba odpowietrzyć piec gazowy.
Bulgotanie i stukanie w instalacji
Charakterystycznym objawem zapowietrzenia systemu grzewczego są niepokojące dźwięki, takie jak bulgotanie i stukanie, które mogą występować w rurach, piecu lub samych grzejnikach. Choć nie świadczą one od razu o awarii całego systemu, mogą zakłócać płynny przepływ ciepła.
Bulgotanie spowodowane jest pojawieniem się pęcherzyków powietrza, które przemieszczają się wraz z wodą. Z kolei stukanie może być związane z nagłymi zmianami ciśnienia w instalacji lub uderzeniami powietrza o ścianki rur.
Bulgotanie i stukanie najczęściej pojawiają się w miejscach, gdzie powietrze najmocniej się gromadzi, czyli w najwyżej położonych częściach instalacji. Mogą być uciążliwe i niekomfortowe dla domowników. Poza tym jasno świadczą o tym, że czas na odpowietrzanie.
Dlaczego zapowietrzony piec gazowy to spory problem dla instalacji?
Problem z zapowietrzeniem pieca gazowego pojawia się zarówno w kotłach jednofunkcyjnych, jak i dwufunkcyjnych. Na początku może być bagatelizowany przez użytkowników, ale w praktyce niełatwo go pominąć. Nieprawidłowości w działaniu ogrzewania są szybko wyczuwalne przez domowników czy pracowników, szczególnie w sezonie grzewczym. Objawy zapowietrzonego pieca gazowego wpływają bezpośrednio na efektywność działania całego systemu, komfort cieplny, a nawet koszty ogrzewania. Dlaczego?
Niewłaściwe odpowietrzenie pieca może skutkować spadkiem wydajności, co oznacza, że piec będzie pracował dłużej i bardziej intensywnie, aby osiągnąć pożądaną temperaturę. To z kolei przekłada się na wyższe rachunki za gaz oraz zwiększone obciążenie samego urządzenia. Komponenty w kotłach mogą szybciej się zużywać, co podnosi ryzyko awarii i konieczność przeprowadzania kosztownych napraw. Zapowietrzony piec może także negatywnie wpływać na całą instalację grzewczą, co prowadzi do niepotrzebnego obciążenia pomp i innych elementów systemu.
Jeśli piec gazowy nie działa w pełni efektywnie, nie dostarczy odpowiedniej ilości ciepła do wszystkich pomieszczeń. To powoduje nierównomierne ogrzewanie. Domownicy mogą odczuwać dyskomfort, zwłaszcza w chłodniejsze dni. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na niepokojące objawy i szybko poradzić sobie z tym problemem, nawet jeśli masz w domu wysokowydajnościowe kotły takiej marki jak Ariston.
Przegląd kotła gazowego – jak często go wykonywać?
Tak jak już wspomnieliśmy, niezwykle ważny jest regularnie wykonywany przegląd kotła gazowego. Jak często go zlecać, aby być pewnym co do prawidłowego funkcjonowania całej instalacji? Poza regulacjami prawnymi i budowlanymi warto pamiętać o rekomendacjach producentów i sprawdzać urządzenie przynajmniej raz do roku.
Poza tym konieczne jest zlecanie fachowego serwisu w każdej sytuacji, gdy występuje podejrzenie jakiejkolwiek awarii. W tym przypadku zdecydowanie lepiej dmuchać na zimne, ponieważ zbagatelizowanie ewentualnej usterki może wiązać się nie tylko z wysokimi kosztami, ale również narażeniem zdrowia oraz życia ludzi.
Przegląd kotła gazowego – jakie czynności muszą zostać wykonane?
Na koniec naszego dzisiejszego poradnika przygotowaliśmy dla Ciebie krótką listę konkretnych czynności, które bezwzględnie muszą zostać zrealizowane podczas przeglądu kotła gazowego.


Oczywiście mogą się one różnić w zależności od producenta urządzenia, jednak do absolutnych podstaw zaliczamy:
- dokładne czyszczenie powierzchni grzewczych części spalinowej;
- demontaż i czyszczenie komponentów palnika;
- kontrola i wymiana uszczelek (w razie potrzeby);
- weryfikacja i ustawienie elektrody zapłonowej i jonizacyjnej;
- montaż palnika;
- kontrola odpływu kondensatu (w kotłach kondensacyjnych) i czyszczenie syfonu;
- sprawdzenie stabilności połączeń elektrycznych;
- ocena poziomu szczelności połączeń hydraulicznych;
- weryfikacja szczelności przewodu powietrzno-spalinowego;
- pomiar prądu jonizacji;
- regulacja palnika i analiza składu spalin;
- sprawdzenie zaworów bezpieczeństwa i nastaw regulatora;
- kontrola czujników;
- ocena pracy pomp i zaworów automatycznych.
Pamiętaj, że systematyczne przeglądy i serwis urządzeń gazowych to podstawa bezpieczeństwa i komfortu Twojego i Twoich najbliższych. Tego typu usługi zawsze zlecaj wykwalifikowanym i doświadczonym fachowcom, którzy posiadają odpowiednie zaplecze techniczne.


therm-x2® Line-Vplus
Uniwersalny grzejnik zaworowy
Grzejnik therm-x2 Line-Vplus dowodzi, że oszczędzanie energii może przybrać piękną formę. Grzejniki płytowe Kermi therm-x2 Vplus można podłączyć na niemal wszystkie sposoby. Optymalny poziom swobody projektowania, szybki i pewny montaż.
- Swoboda aranżacji pomieszczenia dzięki licznym możliwościom podłączenia
- Prosta wymiana podczas modernizacji
- Bezpieczny, prosty montaż dzięki znanym rozmiarom grzejników i wymiarom przyłączy
- Typ oraz wymiary grzejnika można dowolnie ustalać nawet po zainstalowaniu rur.
- Oszczędność czasu: wszystkie przyłącza są fabrycznie szczelnie zamknięte
- Łatwa i szybka zmiana sposobu podłączenia w miejscu montażu
- Wysoka efektywność energetyczna dzięki innowacyjnej technologii therm-x2
- Zintegrowana wkładka zaworowa ze wstępnie nastawionymi wartościami kv.
Jeden grzejnik – wiele możliwości: grzejnik therm-x2 Vplus można podłączyć na niemal wszystkie sposoby. Dostępny w wersji standardowej z zaworem po prawej stronie oraz – bez dopłaty – także w wersji z zaworem po lewej stronie.
Szerokość: | Głębokość: | Wysokość: | Moc: | |
GP-KER-LP22-060700 | 705 mm | 102 mm | 605 mm | 867 W |
GP-KER-LP22-060700 | 705 mm | 102 mm | 605 mm | 867 W |
GP-KER-LP22-060700 | 705 mm | 102 mm | 605 mm | 867 W |
GP-KER-LP22-060700 | 705 mm | 102 mm | 605 mm | 867 W |
- Wszystkie wymiary: krótkie lub długie, niskie lub wysokie, płaskie lub głębokie
- Wszystkie typy: typ 10, 11, 12, 20, 21, 22, 30, 33
- Wszystkie rodzaje frontów: Profil, Plan, Line
- Wszystkie warianty przyłączeniowe: wersja kompaktowa, wersja zaworowa, podłączenie środkowe
- Wytrzymała ochrona za sprawą cynkowania ogniowego lub powłoki antykorozyjnej
- Wykończenie higieniczne: czyste rozwiązanie spełniające specjalne wymagania
- Rozwiązania modernizacyjne: szybsza i czystsza wymiana grzejnika dzięki wymiarom przyłączeniowym zgodnym z DIN
- Różnorodne akcesoria
4. Odpływ liniowy VIEGA ADVANTIX VARIO


Na czwartym miejscu naszego rankingu umieściliśmy odpływ liniowy Viega Advantix Vario. Odpływ ten charakteryzuje się możliwością montażu na trzy sposoby (liniowy, w układzie narożnym lub w kształcie litery U), co pozwala na pełną adaptację strefy kąpieli do warunków architektonicznych. Ruszty odpływu są dostępne w czterech kolorach, a sama rynna jest regulowana długością od 300 mm do 2800 mm.
5. Odpływ liniowy VIEGA ADVANTIX CLEVIVA
Na piątym miejscu naszego rankingu znajduje się odpływ liniowy Viega Advantix Cleviva. Ten odpływ liniowy to doskonałe rozwiązanie dla osób szukających produktów, które doskonale sprawdzą się w adaptacji każdej przestrzeni prysznica.
Odpływy liniowe marki Viega Advantix Cleviva oferują pełne możliwości dostosowania do różnorodnych warunków. Produkt ten jest dostępny w profilach o różnych wymiarach: 800, 1000 i 1200 mm, a odpływ można skrócić do 300 mm lub wydłużyć, łącząc ze sobą kilka kompletów. Dostępne są różne warianty wykończenia, w tym stal nierdzewna szczotkowana, złoty szczotkowany, szampański szczotkowany, złota miedź szczotkowana oraz czarny szczotkowany. Warto podkreślić, że ruszt odpływu jest łatwy do utrzymania w czystości, wystarczy go wyciągnąć jednym ruchem dłoni.


Podsumowując, wybór odpływu liniowego zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnych preferencji estetycznych, potrzeb funkcjonalnych, a także warunków architektonicznych. Wszystkie wymienione modele oferują unikalne cechy, które zapewniają im miejsce na liście najbardziej pożądanych odpływów liniowych na rynku w 2023 roku.
Zobacz produkty w powiązanych kategoriach
Zobacz polecane produkty

Redaktor
Redaktor na Sanpolprofi.pl oraz Sanpol.pl. Mężczyzna piszący, który żadnego tematu się nie boi. Pompy ciepła? Żaden problem. Aranżacja małej łazienki? Proszę bardzo. Wybór kotła kondensacyjnego dwufunkcyjnego? Artykuł już się pisze!
Z wykształcenia politolog i dziennikarz, z zawodu specjalista ds. contentu i SEO, a prywatnie specjalista ds. sportu różnej maści. Biegacz i kopacz, dorywczo siatkarz i tenisista stołowy. No i miłośnik muzyki. Najlepiej tej na żywo, ale - aktualnie przy dwójce dzieci - nie pogardzi także dobrym brzmieniem domowych głośników.