Instalacja pompy ciepła krok po kroku - sprawdź na co zwrócić uwagę
Zakup pompy ciepła to nie wszystko by nasza Instalacja grzewcza działała sprawnie, efektywnie oraz długotrwale. O ile przy aspekcie ekonomicznym wystarczy „tylko” zamontować instalację PV by zredukować lub zbilansować do zera rachunki za energię elektryczną, tak przy efektywności i bezawaryjności układu CO/CWU duży wkład w pracę naszej instalacji ma wiedza, doświadczenie instalatora oraz materiały jakie są lub będą użyte przy wykonaniu lub modernizacji układu C.O./CWU.
Z czego składa się instalacja pompy ciepła?
Zacznijmy od części instalacji, która znajduje się po zewnętrznej stronie budynku. Zazwyczaj producenci pomp ciepła mają w swojej ofercie konsole montażowe dedykowane dla swoich pomp.
Co jednak w sytuacji, w której producent nie posiada swojego systemu mocowania lub jest on w obecnej chwili niedostępny, a montaż PC planowany jest w trybie pilnym? Jednym ze sposobów jest oczywiście zastosowanie bloczków betonowych lub krawężników, biorąc jednak pod uwagę drgania jakie występują w jednostce zewnętrznej oraz aspekt estetyczny lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie uniwersalnego stelaża do montażu pompy ciepła.
Jakiego? W naszej ofercie znajdziecie m.in. uniwersalne stojaki MPC P2 oraz MPC P3 marki GORGIEL lub podpory antywibracyjne firmy WALRAVEN. Powyższe systemy mocowań stosowane są do montażu jednostek zewnętrznych pomp ciepła, jak i klimatyzatorów.
Kolejnym przystankiem na drodze do komfortu i bezpieczeństwa są podłączenia elektryczne oraz komunikacyjne. O ile przy komunikacji zazwyczaj zalecane są przewody ekranowane o odpowiedniej ilości żył tak przy podłączeniach elektrycznych elementów jest o wiele więcej. Bardzo ważnymi aspektem jest dostosowanie odpowiedniej pomy ciepła do istniejącej instalacji elektrycznej – wybór pomiędzy wersją jednofazową i trójfazową czy odpowiednie zabezpieczenia (B,C – 16,20,25) i przekroje przewodów elektrycznych.
Kolejną niezwykle istotną rzeczą jest odpowiedni dobór średnic, mający znaczenie zarówno przy podłączeniu elektrycznym, jak i hydraulicznym. Odpowiedni przekrój rur umożliwi prawidłowe przetransportowanie ciepła z jednostki zewnętrznej do mieszczącej się w budynku instalacji centralnego ogrzewania, a następnie dystrybucję ciepła w budynku poprzez ogrzewanie płaszczyznowe, grzejniki lub coraz bardziej popularne klimakonwektory. Należy także pamiętać o prawidłowym doborze rurociągu względem średnicy wewnętrznej (nie uwzględniamy grubość ścianki).
Jak zabezpieczyć pompę ciepła przed zamarznięciem?
Najczęstszym pytaniem które zadaje sobie inwestor lub instalator przy montażu Monobloku jest: „Co w przypadki braku zasilania? Jak zabezpieczyć pompę ciepła przed zamarznięciem?”. Istnieje na to kilka prostych sposobów.
Pierwszym sposobem jest zastosowanie dowolnego rodzajów UPS-ów, czyli zapewnienie energii elektrycznej dla pracy pompy obiegowej w celu wymuszenia obiegu.
Kolejny sposób wywodzi się z firmy AFRISO - są to zawory antyzamrożeniowe (czyli zrzutowe) o odpowiedniej temperaturze otwarcia.
Najprostszym jednak sposobem jest upewnienie się czy producent pompy ciepła typu MONOBLOK dopuszcza pracę instalacji na wodzie. Jeśli tak temat jest prosty. Co jednak jeśli działanie instalacji na wodzie nie jest dopuszczalne? Rozwiązaniem jest zastosowanie substancji odpornej na zamarzanie, np. zabezpieczenia przed zamarzaniem na bazie glikolu oraz glicerolu w odpowiedniej proporcji. Najlepiej skorzystać z gotowych roztworów, specjalnie przygotowanych i wzbogaconych, dostępnych u producenta.
W przypadku modernizacji instalacji możemy skorzystać z dużej palety możliwości jakie daje asortyment firmy INNOVA THERM czyli np. Stacje napełniająco płuczące, inhibitory korozji, zabezpieczenia przed zamarzaniem na bazie glikolu oraz glicerolu czy środki do czyszczenia instalacji C.O.
Dział techniczny radzi - jak dobrać instalację do pompy ciepła?
Ważnym czynnikiem na etapie projektowania i montażu pompy ciepła jest prawidłowy dobór instalacji obiegu pierwotnego/wtórnego. Jak tego dokonać?
- Przy pompach typu split średnia rurociągów cieczy i gazu jest określona jednoznacznie przez producenta urządzenia.
- W przypadku zwiększenia długości linii gazu/cieczy pozostaje zwiększenie ilości czynnika w instalacji adekwatnie do zwiększenia długości.
- W przypadku pomp ciepła typu monoblok bardzo ważny jest dobór właściwych średnic rurociągów pomiędzy jednostką lub jednostkami zewnętrznymi a buforem/instalacją wewnętrzną
Minimalne średnice podaje producent wraz z maksymalną długością linii. Jest to rzecz o tyle istotna, iż ma wpływ na odpowiedni przepływ nośnika po stronie wtórnej pompy i zapewnienia jej prawidłową pracę.
Przy stosowaniu armatury pomiędzy jednostką zewnętrzną (np. zawory zrzutowe zabezpieczające przed zamarzaniem marki Afriso) należy upewnić się o zastosowaniu odpowiedniego przekroju, aby nie spowodować zmniejszenia strumienia przepływu.
Udanego Montażu!
Zobacz też:
Pompa ciepła – tak czy nie? Dlaczego warto?
Pompy ciepła – ranking TOP5 polecanych modeli
Jak dobrać pompę ciepła?
Ile kosztuje pompa ciepła oraz czy się opłaca?
Pompa ciepła monoblok czy split – co wybrać?