Kontakt

Jak wybrać odpowiednie naczynie przeponowe do instalacji?

naczynia wzbiorcze 13.07

Naczynie wzbiorcze to kluczowy element każdej instalacji c.o. i c.w.u., który chroni system przed potencjalnie szkodliwymi skutkami wzrostu ciśnienia wody. Istnieją dwa główne typy takich urządzeń - otwarte i przeponowe. W tym artykule omówimy oba typy i podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Rodzaje naczyń wzbiorczych

Naczynie wzbiorcze ma za zadanie gromadzić nadmiar wody, który powstaje podczas jej podgrzewania w systemie. Woda, której objętość się zwiększa, jest przechowywana w specjalnym zbiorniku. Gdy temperatura systemu spada, woda wraca do obiegu. Jak widać, naczynie wzbiorcze pełni rolę zabezpieczenia instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Bez niego, wzrost ciśnienia mógłby prowadzić do pęknięcia rur i uszkodzenia całego systemu.

Aby skutecznie chronić instalację c.o. lub c.w.u., musisz wybrać odpowiednie naczynie wzbiorcze. Na rynku dostępne są dwa rodzaje urządzeń:

  • Naczynie wzbiorcze otwarte - jest montowane w najwyższym punkcie obiegu wody i absorbuje jej nadmiar, aby utrzymać stałe ciśnienie w instalacji. Zbiornik ten współpracuje z kotłami na paliwa stałe i jest bezpośrednio połączony z urządzeniem grzewczym za pomocą pionowej rury wznośnej.

  • Naczynia wzbiorcze przeponowe - są wyposażone w dwie oddzielne komory: wodną i gazową. Ewentualny wzrost objętości wody powoduje sprężenie powietrza, co zapobiega wzrostowi ciśnienia. Tego typu urządzenia stosuje się w instalacjach zamkniętych, czyli z kotłami gazowymi czy olejowymi. Naczynie przeponowe jest również najczęściej wybierane w systemach ciepłej wody użytkowej.

Jak dobrać naczynie wzbiorcze do instalacji?

Pierwszym krokiem jest dopasowanie rodzaju naczynia wzbiorczego do konkretnego typu instalacji. Jeśli dobierasz zbiornik do systemu centralnego ogrzewania z kotłem na paliwa stałe, wybierz warianty otwarte. Jeżeli potrzebujesz naczynia wyrównawczego do zamkniętej instalacji grzewczej lub układu c.w.u, wybierz urządzenie przeponowe.

Dopiero po ustaleniu, który rodzaj naczynia wzbiorczego jest odpowiedni dla danej instalacji, możesz zacząć zastanawiać się nad konkretnymi parametrami zbiornika. Muszą one odpowiadać specyfikacji systemu. Weź pod uwagę następujące kryteria:

  • ciśnienie wstępne,
  • przyrost objętości wody,
  • gęstość wody w temperaturze spoczynkowej,
  • całkowita objętość wody w instalacji.

Jakie powinno być ciśnienie wstępne naczynia przeponowego?

Naczynie wzbiorcze zlokalizowane w instalacji c.w.u. musi mieć ciśnienie wstępne na poziomie co najmniej 3,5 bara. Nieco niższe wartości są zalecane dla układów solarnych (min. 2,5 bara) i systemów centralnego ogrzewania (min. 1,5 bara). Dobór tego parametru wydaje się dość prosty, ale znacznie trudniej jest dostosować pojemność naczynia wzbiorczego do konkretnej instalacji. Zasady dotyczące tego kryterium omówimy w następnym akapicie.

Jaką powinna być pojemność naczynia wzbiorczego?

Przyjmuje się, że woda w instalacji może zwiększyć swoją objętość maksymalnie o 4%. Taka powinna być więc pojemność naczynia wzbiorczego. Należy wiedzieć, że do zawartości zbiornika dochodzi woda wypełniająca rury. Warto, aby objętość zbiornika wyrównawczego miała około 5% pojemności całkowitej instalacji.

Naczynia wzbiorcze w ofercie Sanpolprofi

Przy pracy nad instalacjami centralnego ogrzewania lub c.w.u., zdecydowanie polecamy produkty marki Reflex. Jest to firma specjalizująca się w naczyniach przeponowych pod ciśnieniem, które gwarantują bezpieczeństwo i wygodę eksploatacji zarówno systemów grzewczych, jak i wodociągowych.

W naszej ofercie znajduje się szeroki asortyment produktów marki Reflex, w tym różnego rodzaju przeponowe naczynia wzbiorcze. Przykładowe produkty to:

  • Ciśnieniowe naczynie przeponowe N-140 – doskonałe do zabezpieczania układów grzewczych i chłodniczych

  • Przeponowe naczynie ciśnieniowe S25 – wykorzystywane w zamkniętych układach solarnych, grzewczych i chłodniczych.

  • Przeponowe naczynie wyrównawcze N-8 – znajdujące zastosowanie w układach grzewczych i chłodniczych.

Szeroki wybór produktów Reflex pozwoli Ci idealnie dopasować naczynie wzbiorcze do specyfiki danej instalacji. Zapoznaj się z ofertą naszej hurtowni i zaopatrz się w niezawodne zbiorniki przeponowe!

Wybór naczynia wzbiorczego - na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego naczynia wzbiorczego jest kluczowy dla bezpieczeństwa i efektywności działania każdej instalacji c.o. i c.w.u. Pamiętaj, że naczynie wzbiorcze pełni ważną rolę w systemie, chroniąc go przed potencjalnie szkodliwymi skutkami wzrostu ciśnienia wody.

Przy wyborze naczynia wzbiorczego, ważne jest, aby zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników, takich jak typ instalacji, ciśnienie wstępne, przyrost objętości wody, gęstość wody w temperaturze spoczynkowej i całkowita objętość wody w instalacji. Pamiętaj, że zawsze lepiej jest wybrać naczynie nieco za duże niż za małe, aby zapewnić pewną rezerwę objętości na wypadek spadku ciśnienia w części gazowej zbiornika.