Kontakt

Jak zabudować Geberit?

porada geberit duofix

Firma Geberit słynie z produkcji wysokiej klasy elementów wyposażenia łazienek. W tym poradniku przeczytasz, jak zabudować stelaż podtynkowy szwajcarskiego producenta i na które detale należy zwrócić szczególną uwagę. Poznaj praktyczne informacje, a na pewno poradzisz sobie z tym zadaniem.

Czym wyróżnia się stelaż podtynkowy Geberit?

Stelaż podtynkowy Geberit znalazł zastosowanie w wielu nowoczesnych łazienkach i zastąpił popularne niegdyś kompakty WC. Ponadto stanowi funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić wiele miejsca w łazience. Dzięki temu możesz cieszyć się estetyką i swobodą na bardzo wysokim poziomie.

Zastanawiasz się, czym zabudować stelaż Geberit? Bardzo dobrze sprawdzają się płytki lub płyty gipsowo-kartonowe. Ponadto praca zazwyczaj nie wymaga profesjonalnych narzędzi, lecz nieco wiedzy i precyzji. Pamiętaj, że naprawa błędów może być kosztowna i czasochłonna. Na szczęście z naszymi wskazówkami poradzisz sobie z każdym zadaniem. Skorzystaj z prostej instrukcji i ciesz się komfortem we własnej łazience.

Jak zabudować toaletę – wskazówki na dobry początek

Zanim rozpoczniesz pracę, dokonaj szczegółowych pomiarów. Dobra praktyka nakazuje, aby poświęcić na stelaż 40-50 cm szerokości, 15-20 cm głębokości i 120 cm wysokości. Nie zapomnij wyznaczyć przestrzeni na zawieszenie miski ustępowej. Jej standardowe wymiary sięgają 40 cm szerokości i 60 cm długości. Pozostaw co najmniej 20 cm wolnej przestrzeni po bokach.

Przed zabudowaniem stelaża podtynkowego Geberit sprawdź działanie instalacji wodno-kanalizacyjną, gdyż jej naprawa po zakończeniu prac może być bardzo wymagająca. Ponadto zaplanuj wymiary w taki sposób, aby nie docinać płytek. W ten sposób znacznie przyspieszysz proces wykańczania, a jednocześnie zadbasz o atrakcyjny design w Twojej łazience.

Na rynku znajdziesz wysokiej klasy stelaże podtynkowe Geberit. Jednym z nich jest model Kombifix H82, który zapewnia oszczędność wody, a jednocześnie wyróżnia się bardzo wysoką trwałością i funkcjonalnością. Przed zakupem upewnij się, czy sięgasz po konstrukcję o odpowiednich wymiarach.

Jak wybrać płyty do zabudowy stelaża podtynkowego?

Zabudowa stelaża podtynkowego powinna zapewnić trwałość przez długie lata. Właśnie dlatego sięgnij po materiały odporne na wodę i wilgoć. Ponadto musisz zadbać  odpowiednią sztywność, a zalecana grubość to co najmniej 20 mm. Dobrym wyborem będą więc płyty gipsowo-kartonowe H2. Ich standardowa grubość sięga 12,5 mm, więc konieczne będzie ułożenie dwóch warstw.

Możesz również zastosować płytę OSB o grubości 12 mm jako pierwszą warstwę, a na wierzchu pozostawić płytę gipsowo-kartonową. Wybór odpowiednich rozwiązań nie tylko zapewni wysoką wytrzymałość, ale również pozwoli na uzyskanie dowolnego kształtu przy zabudowie WC. Dzięki temu z powodzeniem zakryjesz elementy przyłączeniowe i zadbasz o stylowy wygląd przestrzeni łazienkowej.

Alternatywnym rozwiązaniem jest gotowa osłona stelaża, która pozwoli zaoszczędzić sporo czasu. Pamiętaj jednak, aby rzucić okiem na wymiary oraz materiał wykonania. Wówczas sięgniesz po rozwiązanie idealnie dopasowane do własnych potrzeb.

Zabudowa Geberitu – praktycznie i stylowo

Zanim wybierzesz materiał, zwróć uwagę na jego trwałość, odporność na uszkodzenia i design. Już wcześniej przygotuj koncepcję aranżacji łazienki, aby mieć pewność, że wszystkie elementy będą doskonale do siebie pasować.

Chociaż największą popularnością cieszą się płytki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na inne rozwiązania. Miłą dla oka alternatywą może być drewno, szkło lub naturalny kamień. Ponadto możesz sięgnąć po farbę ceramiczną, tapetę czy tynk dekoracyjny. Wybór jest bardzo zróżnicowany, więc z powodzeniem znajdziesz rozwiązanie idealnie dopasowane do własnych potrzeb.

Jak zabudować stelaż podtynkowy Geberit?

Jeśli stelaż podtynkowy znajduje się już w odpowiednim miejscu, możesz przejść do jego zabudowy. Najpierw przykręć płyty gipsowo-kartonowe do konstrukcji, korzystając z wkrętów do blach. To elementy, które charakteryzują się drobnym gwintem, i zapewniają wysoką stabilność.

Pamiętaj, że w przedniej płycie powinny znajdować się odpowiednie otwory, przeznaczone na przyciski spłukujące, pręty montażowe, a także połączenie wodno-kanalizacyjne. Najczęściej w zestawie ze stelażem znajdziesz wzornik do wycięcia otworów w odpowiednich miejscach. Należy zrobić to przed zamontowaniem płyt.

Jeśli decydujesz się na płyty gipsowo-kartonowe, podłoże musisz wcześniej zagruntować i przeprowadzić fugowanie. Natomiast łączenia narożników zabezpiecz zaprawą uszczelniającą i silikonem sanitarnym. Ostatnim krokiem jest instalacja misy podwieszanej WC we właściwym miejscu. Wybór odpowiednich rozwiązań pozwoli Ci cieszyć się funkcjonalną, a zarazem miłą dla oka łazienką przez długie lata.

Chociaż zabudowa stelaża podtynkowego Geberit nie jest trudna, wymaga chwili wolnego czasu i dokładności. Jeśli obawiasz się, że coś pójdzie nie tak, skorzystaj z pomocy fachowca, który szybko i precyzyjnie zabuduje Twoją konstrukcję.