Jaki komin do kotła kondensacyjnego?
Zastanawiasz się, jaki komin do pieca kondensacyjnego będzie odpowiedni? W tym poradniku znajdziesz odpowiedź na to pytanie. Poznaj szczegółowe informacje i zadbaj o każdy detal.
Kocioł kondensacyjny – czy potrzebny komin?
Wiele osób, które zamierzają wybór urządzenia grzewczego, zastanawia się, czy do kotła kondensacyjnego dwufunkcyjnego czy jednofunkcyjnego potrzebny jest komin. Otóż urządzenie charakteryzuje się odseparowaną komorą spalania, więc wymaga właściwego komina. Ponadto musisz zrezygnować z tradycyjnej – murowanej konstrukcji.
W czasie spalania urządzenia kondensacyjne nie zużywają powietrza z pomieszczenia, co jest charakterystyczne dla kotłów tradycyjnych. Powietrze jest zasysane z zewnątrz przy pomocy wentylatora. To samo dotyczy usuwania spalin. Każdy z tych procesów odbywa się więc w kontrolowany sposób. Kluczowym aspektem są warunki w domu oraz na zewnątrz. Ponadto musisz zwrócić szczególną uwagę, jaki komin do kotła kondensacyjnego będzie najlepszym rozwiązanie.
Jaki komin do pieca kondensacyjnego – materiał wykonania
Skoro wiesz już, czy piec kondensacyjny potrzebuje komina, musisz zwrócić uwagę, jak dobrać odpowiednie rozwiązanie, aby zapewnić bezpieczeństwo i wysoką funkcjonalność. Otóż wystarczy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
O wyborze odpowiedniego rozwiązania nigdy nie powinien decydować przypadek. Jaki komin do kotła kondensacyjnego sprawdzi się najlepiej? Przede wszystkim konstrukcja powinna być wytrzymała. Szczególnie ważne jest, aby zapewniała odporność na działanie kwaśnego kondensatu. Producenci wytwarzają je więc ze stali lub ceramiki kwasoodpornej. Ponadto wielu ekspertów zaleca wybór gotowych zestawów przewodów. Te najczęściej wykonane są ze stopu aluminiowo-krzemowego.
Jak podłączyć piec kondensacyjny do komina?
Warto rzucić okiem, w jaki sposób najczęściej przebiega podłączenie kotła kondensacyjnego do komina. Otóż zalecanym przez ekspertów rozwiązaniem jest współosiowy przewód powietrzno-spalinowy. Połączenie odbywa się przy pomocy adaptera zainstalowanego na kotle. To bardzo bezpieczna i popularna opcja.
Minimalna długość komina do pieca kondensacyjnego
Kolejna kwestia, która często zastanawia przyszłych użytkowników to minimalna i maksymalna długość komina pieca kondensacyjnego. Przede wszystkim zwróć uwagę, że piece z zamkniętą komorą spalania charakteryzują się konstrukcją, która wymusza przepływ spalin i powietrza. Oznacza to, że możesz wybrać zarówno bardzo krótkie, jak i długie przewody. Zatem długość komina do pieca kondensacyjnego będzie zależeć od wybranego systemu.
- System poziomy – taki kocioł montowany jest najczęściej na ścianie zewnętrznej. Podłącza się do niego krótki przewód powietrzno-spalinowy, który przechodzi przez ścianę. To niedrogie rozwiązanie, lecz po pewnym czasie może pojawić się smuga na skutek spalin. Ponadto według polskiego prawa taki system można stosować wyłącznie w stojącym budynku jednorodzinnym, jeśli moc kotła nie przekracza 21 kW.
- System pionowy współśrodkowy – złożony jest z dwóch rur, które umieszczone są jedna na drugiej. Rurą wewnętrzną spaliny emitowane są ponad dach. Natomiast przestrzenią pomiędzy rurami powietrze przedostaje się w kierunku kotła. Atutem takiego rozwiązania jest opcja budowy nowego komina, jeśli obecna konstrukcja nie zapewnia już funkcjonalności.
- System rozdzielczy – kocioł jest połączony przy pomocy dwóch rur (spalinowej i powietrznej). Ich duża średnica i niewielkie opory przepływu sprawiają, że konstrukcja wymaga długich przewodów.
- System szachtowy – w tym przypadku wkład ze stali kwasoodpornej wstawiony jest w istniejący przewód kominowy. Rurą stalową spaliny emitowane są na zewnątrz. Natomiast powietrze dopływa przez przestrzeń między stalowym przewodem a kominem.
Wybór odpowiedniego rozwiązania pozwoli Tobie i wszystkim domownikom cieszyć się komfortem na co dzień. Warto więc zwrócić uwagę na każdy szczegół.
Jaka średnica komina do pieca gazowego kondensacyjnego?
Jeśli zastanawiasz się, jaki komin do pieca gazowego z zamkniętą komorą spalania wybrać, musisz zwrócić szczególną uwagę, aby dopasować średnicę rur do specyfiki instalacji. Do najczęściej stosowanych konstrukcji dwuściennych zaliczyć można rury o średnicach 80/125 mm (wewnętrzna rura spalinowa/zewnętrzna rura powietrzna). Natomiast przy krótszych przewodach często sprawdzają się rury o średnicy 60/100. Z kolei przy systemie rozdzielczym najczęściej rury mają 80 mm.
Dobór komina do kotła kondensacyjnego – o czym jeszcze warto pamiętać?
Ustaliliśmy, jaki komin do kotła gazowego kondensacyjnego sprawdzi się najlepiej i na które kwestie techniczne musisz zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich rozwiązań. Pamiętaj również, aby zawsze stawiać na propozycje producentów, którzy od lat cieszą się wysoką renomą wśród klientów. Dzięki temu uzyskasz pewność, że sięgasz po sprzęt na długie lata. W razie potrzeby najlepiej skontaktować się z producentem, który udzieli Ci przydatnych wskazówek i pomoże dobrać system dopasowany do Twoich potrzeb.
Zobacz też:
Kotły kondensacyjne – ranking TOP5 urządzeń
Jaki kocioł kondensacyjny wybrać?
Jaka temperatura na kotle kondensacyjnym powinna być ustawiona domyślnie?
Jakie grzejniki do kotłów kondensacyjnych?
Jak dobrać moc kotła gazowego do domu?
Redaktor
Redaktorka treści eksperckich w branży home&decor, a z wykształcenia dziennikarka. Uwielbia spędzać czas w swoim domu, gdzie z kubkiem kawy w dłoni pracuje i realizuje swoją pasję do gotowania. Inspiracje czerpie z europejskich miast tętniących życiem. W sieci znana jako autorka bloga Rozdomowiona. Z wykształcenia dziennikarka, redaktorka i specjalistka od treści eksperckich w branży home&decor. Prywatnie dom to jej przytulna oaza bezpieczeństwa i jednocześnie przestrzeń do pracy. Miłośniczka podróżowania po europejskich miastach w poszukiwaniu inspiracji wnętrzarskich i nie tylko. Wolne wieczory spędza na grach planszowych, gotowaniu i oglądaniu seriali.