Kontakt

Kocioł kondensacyjny i tradycyjny - czym się różnią?

Kocioł kondensacyjny

Biorąc pod uwagę rosnące ceny gazu i prądu - zachęcamy do zakupu kotłów kondensacyjnych, które dzięki swojej wysokiej efektywności zużywają mniej gazu niż tradycyjne kotły gazowe. Więc jeśli zastanawiasz się nad wyborem systemu grzewczego, sprawdź, dlaczego warto postawić na kocioł kondensacyjny, a nie tradycyjny model. Zapoznaj się ze wskazówkami, jak dokonać udanego zakupu i cieszyć się wygodą we własnych czterech kątach. W tym poradniku znajdziesz szczegółowe informacje.

Polecane artykuły

Czym jest kocioł kondesacyjny?

To urządzenie grzewcze, które wyróżnia się zamkniętą komorą spalania. Sprzęt pobiera powietrze z zewnątrz budynku. Praca kotła polega na skraplaniu wody zawartej w spalinach. Taki system pozwala odzyskać energię, która trafia do instalacji i nie rozprasza się w parę wodną. Mowa tu o nowoczesnym rozwiązaniu, na które decyduje się coraz więcej klientów.

W zestawieniu kocioł kondensacyjny vs tradycyjny warto wziąć pod uwagę ekonomiczne rozwiązania. Otóż ten pierwszy system zapewnia odzyskiwanie ciepła oraz wyższą sprawność. Nowsze urządzenia doskonale wykorzystują paliwo, co przekłada się na niższe rachunki. Należy jednak pamiętać, aby postawić na sprzęt dobrej marki i zwrócić uwagę, czy firma dysponuje profesjonalnym serwisem w pobliżu. Dzięki temu możesz liczyć na bardzo wysoki komfort użytkowania przez długie lata.

Aby jednak dobrze ocenić zasadność zakupu urządzenia kondensacyjnego, należy porównać go z tradycyjnym piecem o podobnej budowie i zbliżonej mocy. W kolejnych częściach tego poradnika przeczytasz, które rozwiązanie okaże się lepsze i na jakie kryteria należy zwrócić szczególną uwagę.

Kocioł kondensacyjny czy zwykły - najważniejsze różnice

Pod względem podstawowych zastosowań ten model kotła gazowego nie różni się od tradycyjnego. Każdy z tych sprzętów służy zarówno do ogrzewania budynku, jak i wody użytkowej. Jednak zwykły kocioł emituje spaliny i ciepło do atmosfery. Z kolei kocioł kondensacyjny odbiera ciepło ze spalin i wydziela je. W tym przypadku spaliny są chłodniejsze od tych z pieca starszego typu.

Dzięki zjawisku kondensacji nowoczesny piec zapewni oszczędność o ok. 11% wyższą, względem modelu tradycyjnego. Jednak zdaniem ekspertów w przypadku najlepszych urządzeń wartość ta wzrasta nawet do 30%. Oznacza to, że po pewnym czasie koszt zakupu pieca zwróci się.

Kocioł kondensacyjny czy zwykły - komora spalania

Kocioł tradycyjny może być wyposażony w otwartą lub zamkniętą komorę spalania. Natomiast w przypadku urządzenia kondensacyjnego komora zawsze jest zamknięta. To jedna z charakterystycznych cech urządzenia.

Przy komorze zamkniętej piec czerpie powietrze z zewnątrz budynku. Proces ten może nastąpić np. przez ścianę czy szacht kominowy. Wówczas w pomieszczeniu, w którym piec się znajduje, nie musisz instalować wentylacji nawiewnej. To pozwoli Ci uniknąć efektu wychłodzenia. Natomiast przy otwartej komorze urządzenie pobiera powietrze z wewnątrz pomieszczenia. To wymaga zamontowania klatki wentylacyjnej, a przez nią przedostaje się świeże powietrze, które może wychładzać przestrzeń.

Jeżeli więc chcesz uniknąć strat ciepła i zawsze wybierasz bezpieczniejsze rozwiązania, zdecydowanie warto wybrać urządzenie z zamkniętą komorą spalania.

Kocioł kondensacyjny czy zwykły - sprawność kotła

Bardzo ważnym aspektem, który różni urządzenia, jest sprawność kotła. Piec kondensacyjny dużo lepiej radzi sobie z wykorzystaniem paliwa i zapewnia niższe koszty ogrzewania. Model tradycyjny osiąga maksymalnie 90-92% sprawności. Natomiast w przypadku sprzętów kondensacyjnych wartość ta sięga nawet 110%. Jak to możliwe? Otóż ocena sprawności wynika z dawnej techniki obliczeniowej. Stary wzór nie uwzględnia nowych technologii, choć nadal jest w użyciu.

Kiedyś przy wyliczeniach uwzględniano jedynie wartość opałową paliwa, natomiast pomijano energię dodatkową, która pochodziła ze skraplania pary wodnej, jaka znajdowała się w spalinach. Starsze urządzenia po prostu nie były w stanie jej wykorzystać. To potwierdza, że kocioł kondensacyjny stanowi bardzo nowoczesne rozwiązanie.

Wady kotłów kondensacyjnych

Czy te nowoczesne konstrukcje mają jakieś wady? Chociaż piece kondensacyjne wyróżniają się wieloma zaletami, minusem może być cena. Koszt zakupu kotła oraz dodatkowych elementów jest relatywnie wysoki. Ponadto grzejniki powinny być większe, a co za tym idzie – droższe. Aby podjąć racjonalną decyzję zakupową, oblicz oszczędności, jakie po określonym czasie wygeneruje piec.

Czy warto kupić kocioł kondesacyjny?

Czy warto postawić na kocioł kondensacyjny? Jeżeli tylko możesz zainstalować go w domu, zdecydowanie warto to zrobić. Przede wszystkim lepiej wykorzystuje paliwo i zmniejsza koszty ogrzewania. W dodatku ma zamkniętą komorę spalania, co zapewnia wygodę i bezpieczeństwo.

Kocioł kondensacyjny charakteryzuje się również dużo większą sprawnością, względem tradycyjnego odpowiednika. Chociaż cena nowoczesnego pieca jest wyższa, niższe są koszty eksploatacji, a inwestycja po kilku latach się zwróci. Wszystko to sprawia, że możemy zarekomendować wybór kotła kondensacyjnego. Przed zakupem pamiętaj jednak, aby dokładnie przeanalizować jego specyfikację techniczną. Dzięki temu na pewno dokonasz udanego wyboru.

therm-x2® Line-Vplus

Uniwersalny grzejnik zaworowy

Grzejnik therm-x2 Line-Vplus dowodzi, że oszczędzanie energii może przybrać piękną formę. Grzejniki płytowe Kermi therm-x2 Vplus można podłączyć na niemal wszystkie sposoby. Optymalny poziom swobody projektowania, szybki i pewny montaż.

  • Swoboda aranżacji pomieszczenia dzięki licznym możliwościom podłączenia
  • Prosta wymiana podczas modernizacji
  • Bezpieczny, prosty montaż dzięki znanym rozmiarom grzejników i wymiarom przyłączy
  • Typ oraz wymiary grzejnika można dowolnie ustalać nawet po zainstalowaniu rur.
  • Oszczędność czasu: wszystkie przyłącza są fabrycznie szczelnie zamknięte
  • Łatwa i szybka zmiana sposobu podłączenia w miejscu montażu
  • Wysoka efektywność energetyczna dzięki innowacyjnej technologii therm-x2
  • Zintegrowana wkładka zaworowa ze wstępnie nastawionymi wartościami kv.

Jeden grzejnik – wiele możliwości: grzejnik therm-x2 Vplus można podłączyć na niemal wszystkie sposoby. Dostępny w wersji standardowej z zaworem po prawej stronie oraz – bez dopłaty – także w wersji z zaworem po lewej stronie.

  Szerokość: Głębokość: Wysokość: Moc:
GP-KER-LP22-060700 705 mm 102 mm 605 mm 867 W
GP-KER-LP22-060700 705 mm 102 mm 605 mm 867 W
GP-KER-LP22-060700 705 mm 102 mm 605 mm 867 W
GP-KER-LP22-060700 705 mm 102 mm 605 mm 867 W
  • Wszystkie wymiary: krótkie lub długie, niskie lub wysokie, płaskie lub głębokie
  • Wszystkie typy: typ 10, 11, 12, 20, 21, 22, 30, 33
  • Wszystkie rodzaje frontów: Profil, Plan, Line
  • Wszystkie warianty przyłączeniowe: wersja kompaktowa, wersja zaworowa, podłączenie środkowe
  • Wytrzymała ochrona za sprawą cynkowania ogniowego lub powłoki antykorozyjnej
  • Wykończenie higieniczne: czyste rozwiązanie spełniające specjalne wymagania
  • Rozwiązania modernizacyjne: szybsza i czystsza wymiana grzejnika dzięki wymiarom przyłączeniowym zgodnym z DIN
  • Różnorodne akcesoria

4. Odpływ liniowy VIEGA ADVANTIX VARIO

Na czwartym miejscu naszego rankingu umieściliśmy odpływ liniowy Viega Advantix Vario. Odpływ ten charakteryzuje się możliwością montażu na trzy sposoby (liniowy, w układzie narożnym lub w kształcie litery U), co pozwala na pełną adaptację strefy kąpieli do warunków architektonicznych. Ruszty odpływu są dostępne w czterech kolorach, a sama rynna jest regulowana długością od 300 mm do 2800 mm.

5. Odpływ liniowy VIEGA ADVANTIX CLEVIVA

Na piątym miejscu naszego rankingu znajduje się odpływ liniowy Viega Advantix Cleviva. Ten odpływ liniowy to doskonałe rozwiązanie dla osób szukających produktów, które doskonale sprawdzą się w adaptacji każdej przestrzeni prysznica. 

Odpływy liniowe marki Viega Advantix Cleviva oferują pełne możliwości dostosowania do różnorodnych warunków. Produkt ten jest dostępny w profilach o różnych wymiarach: 800, 1000 i 1200 mm, a odpływ można skrócić do 300 mm lub wydłużyć, łącząc ze sobą kilka kompletów. Dostępne są różne warianty wykończenia, w tym stal nierdzewna szczotkowana, złoty szczotkowany, szampański szczotkowany, złota miedź szczotkowana oraz czarny szczotkowany. Warto podkreślić, że ruszt odpływu jest łatwy do utrzymania w czystości, wystarczy go wyciągnąć jednym ruchem dłoni.

Podsumowując, wybór odpływu liniowego zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnych preferencji estetycznych, potrzeb funkcjonalnych, a także warunków architektonicznych. Wszystkie wymienione modele oferują unikalne cechy, które zapewniają im miejsce na liście najbardziej pożądanych odpływów liniowych na rynku w 2023 roku.

Zobacz produkty w powiązanych kategoriach

Zobacz polecane produkty

Masz pytanie? Napisz do nas!

Chętnie rozwiejemy wszelkie twoje wątpliwości!

* pole wymagane