Zapowietrzony piec gazowy – jakie objawy?
Kotły gazowe są coraz popularniejsze na rynku i wykorzystywane w wielu budynkach zarówno do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, jak i powietrza z pomocą grzejników. To urządzenia wydajne, proste w użytkowaniu, a także stosunkowo proste w konserwacji. Najczęstszym powodem nieprawidłowego działania ogrzewania jest zapowietrzony piec gazowy. Jakie objawy możesz zauważyć? Co zrobić w takiej sytuacji? Podpowiadamy!
Skąd bierze się powietrze w instalacji grzewczej?
Na początku warto przybliżyć kwestię samego powietrza, które pojawia się w kotłach gazowych. Dzięki temu łatwiej ocenić objawy, skalę problemu, a także poradzić sobie z odpowietrzaniem. Co trzeba wziąć pod uwagę?
- Najczęstszą przyczyną zapowietrzonego pieca jest pojawienie się powietrza wraz z wodą, która napełnia instalację.
- Kolejny aspekt, który warto rozważyć, to nieszczelność instalacji. Powietrze może przedostawać się przez ścianki rur niskiej jakości.
- Zbyt szybkie napełnianie pieca również może prowadzić do pojawienia się pęcherzyków powietrza. Odpowietrzniki nie mają wtedy odpowiedniej ilości czasu, aby zadziałać.
- Błędnie przeprowadzone prace konserwacyjne lub instalacyjne także przekładają się na problemy z zapowietrzonym piecem gazowym. Objawy wtedy pojawiają się właściwie od razu, bo ogrzewanie nie działa prawidłowo.
Kotły dostępne na rynku mają wbudowane odpowietrzniki (nazywane też odgazowywaczami). Wiele komponentów wysokiej jakości, które również możesz wymienić, znajdziesz w ofercie marki Ariston. Nowoczesne rozwiązania pojawiające się u znanych producentów pozwalają też na automatyczne odpowietrzanie. Ponadto pamiętaj o tym, aby odpowietrzać nie tylko piece, ale też kaloryfery. Najlepiej działać kompleksowo, aby zapobiegać problemom z nieprawidłowym działaniem ogrzewania.
Zapowietrzony piec gazowy – objawy
Zastanawiasz się, czy masz zapowietrzony piec gazowy? Objawy są dość charakterystyczne, więc nie będziesz mieć większego problemu, aby je zauważyć.
Nadmierne podgrzewanie wody
Jednym z niepokojących objawów, do którego może dojść podczas zapowietrzonego pieca gazowego, jest zbyt gorąca woda w kranie. Powietrze gromadzone się w instalacji może zakłócać prawidłową cyrkulację w całym systemie grzewczym. Przez to ciepło nierównomiernie się rozprowadza. W efekcie piec gazowy musi działać intensywniej i dłużej, aby podgrzać wodę do właściwej temperatury. To oczywiście wiąże się z jego nadmierną i niepotrzebną jednocześnie eksploatacją.
Nagłe skoki temperatury wody mogą być nieprzyjemne, szczególnie podczas codziennych czynności, takich jak prysznic czy mycie rąk, dlatego jest to objaw, którego nie należy lekceważyć.
Zimne grzejniki w domu
Kolejnym objawem zapowietrzenia pieca gazowego, na który należy zwrócić uwagę, są zimne grzejniki w domu, mimo że system grzewczy jest włączony. Powietrze zalegające w instalacji grzewczej może blokować przepływ ciepłej wody do grzejników. Grzejniki nie działają wtedy równomiernie. Najczęściej tylko jeden obszar jest delikatnie ciepły, a pozostały zupełnie zimny.
Zimne grzejniki w pomieszczeniach wpływają bezpośrednio na komfort cieplny domowników. Efektywność całej instalacji spada, mimo działania kotła i pobierania przez niego gazu. Ostatecznie piec musi pracować intensywniej, co wiąże się z kosztami i nadmierną eksploatacją, a pomieszczenia dalej są niedogrzane.
Często problem zimnych grzejników pojawia się wraz z gorącą wodą w kranach. Po tym możesz łatwo poznać, że trzeba odpowietrzyć piec gazowy.
Bulgotanie i stukanie w instalacji
Charakterystycznym objawem zapowietrzenia systemu grzewczego są niepokojące dźwięki, takie jak bulgotanie i stukanie, które mogą występować w rurach, piecu lub samych grzejnikach. Choć nie świadczą one od razu o awarii całego systemu, mogą zakłócać płynny przepływ ciepła. Bulgotanie spowodowane jest pojawieniem się pęcherzyków powietrza, które przemieszczają się wraz z wodą. Z kolei stukanie może być związane z nagłymi zmianami ciśnienia w instalacji lub uderzeniami powietrza o ścianki rur.
Bulgotanie i stukanie najczęściej pojawiają się w miejscach, gdzie powietrze najmocniej się gromadzi, czyli w najwyżej położonych częściach instalacji. Mogą być uciążliwe i niekomfortowe dla domowników. Poza tym jasno świadczą o tym, że czas na odpowietrzanie.
Dlaczego zapowietrzony piec gazowy to spory problem dla instalacji?
Problem z zapowietrzeniem pieca gazowego pojawia się zarówno w kotłach jednofunkcyjnych, jak i dwufunkcyjnych. Na początku może być bagatelizowany przez użytkowników, ale w praktyce niełatwo go pominąć. Nieprawidłowości w działaniu ogrzewania są szybko wyczuwalne przez domowników czy pracowników, szczególnie w sezonie grzewczym. Objawy zapowietrzonego pieca gazowego wpływają bezpośrednio na efektywność działania całego systemu, komfort cieplny, a nawet koszty ogrzewania. Dlaczego?
Niewłaściwe odpowietrzenie pieca może skutkować spadkiem wydajności, co oznacza, że piec będzie pracował dłużej i bardziej intensywnie, aby osiągnąć pożądaną temperaturę. To z kolei przekłada się na wyższe rachunki za gaz oraz zwiększone obciążenie samego urządzenia. Komponenty w kotłach mogą szybciej się zużywać, co podnosi ryzyko awarii i konieczność przeprowadzania kosztownych napraw. Zapowietrzony piec może także negatywnie wpływać na całą instalację grzewczą, co prowadzi do niepotrzebnego obciążenia pomp i innych elementów systemu.
Jeśli piec gazowy nie działa w pełni efektywnie, nie dostarczy odpowiedniej ilości ciepła do wszystkich pomieszczeń. To powoduje nierównomierne ogrzewanie. Domownicy mogą odczuwać dyskomfort, zwłaszcza w chłodniejsze dni. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na niepokojące objawy i szybko poradzić sobie z tym problemem, nawet jeśli masz w domu wysokowydajnościowe kotły takiej marki jak Ariston.
Zobacz też:
Kiedy kocioł kondensacyjny pracuje efektywnie?
Jaki kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny wybrać?
Jak prawidłowo podłączyć kocioł gazowy?
Kocioł gazowy – jaki wybrać?