Kontakt

Jak działa sprzęgło hydrauliczne?

sprzeglo hydrauliczne 08.05

W każdej instalacji grzewczej stosuje się nieco inne techniki montażowe oraz komponenty odpowiadające za prawidłową pracę urządzeń. W tym artykule odpowiemy Ci na pytanie, jak działa sprzęgło hydrauliczne, jakie są jego funkcje oraz na co zwrócić uwagę podczas zakupu takich części.

Jaką rolę pełni sprzęgło hydrauliczne w instalacji grzewczej?

Sprzęgło hydrauliczne pełni bardzo ważną rolę w wielu instalacjach grzewczych. Najczęściej stosuje się je w dość rozbudowanych systemach o średniej i dużej mocy. Przede wszystkim dotyczy to pomp ciepła (np. typu powietrze-woda), kotłów gazowych czy też urządzeń wiszących z niewielką pojemnością.

Charakterystyczną funkcją dla tego komponentu jest skuteczne połączenie ze sobą dwóch różnych układów, które pracują w jednym budynku. Sprzęgło hydrauliczne jest zatem odpowiedzialne za zrównoważenie ciśnienia i prawidłowe działanie każdego z obiegów. Może być przydatne w urządzeniach grzewczych o podobnych parametrach pracy. Wśród nich wyróżnia się kotły na gaz, pompy ciepła różnego rodzaju lub kominki z płaszczem wodnym. Każde z tych urządzeń ma własne wymuszenie przepływu, aby doszło do właściwej cyrkulacji czynnika grzewczego.

Dzięki zastosowaniu sprzęgła hydraulicznego możesz swobodnie zaplanować zasilanie grzejników, prawidłowe działanie ogrzewania podłogowego czy też wytwarzanie ciepłej wody użytkowej, która dociera do wielu miejsc w domu. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie równowagi między przepływami ciepła. Dzięki niemu można też łączyć nowe elementy instalacji z istniejącym systemem bez konieczności jego całkowitego przeprojektowania. Wszystko to odbywa się bez zakłóceń dla każdego z obiegu. W wielu przypadkach sprzęgło może zastąpić zawory mieszające oraz mieszająco-pompowe.

Budowa i zasada działania sprzęgła hydraulicznego

Sprzęgło hydrauliczne (jako ważny element armatury grzewczej) najczęściej jest wykonane ze stali nierdzewnej lub węglowej. Musi być odporne na działanie pod dużym obciążeniem, dlatego na tej części nie warto oszczędzać. Jego budowa nie jest skomplikowana. Prosta konstrukcja przekłada się też na mniejszą awaryjność, dlatego jest tak popularna w wielu systemach. Niektóre komponenty są wyposażone w zintegrowany rozdzielacz. Najczęściej stosuje się je w bardzo rozbudowanych systemach.

Po jednej stronie możesz dostrzec króćce wlotowe, a po drugiej wylotowe. Do sprzęgła hydraulicznego podłącza się dwie rury – zasilającą oraz powrotną z kotła. Dzięki takiej budowie można właśnie rozdzielić obiegi. Wewnątrz zbiornika instaluj się przegrodę, która zapobiega bezpośredniemu przepływowi wody z kotła do instalacji grzewczej. Wspomaga też odpowietrzanie.

Jak działa sprzęgło hydrauliczne? Mimo dość prostej budowy zapewnia niezależność między obiegami, równoważy różnice ciśnień oraz przepływów wody między poszczególnymi częściami systemu. Przykładowo, dzięki niemu w jednym budynku woda ma odpowiednią temperaturę w kranie, grzejniki gwarantują komfort cieplny, a ogrzewanie podłogowe działa bez zarzutu. To oznacza, że każda część systemu może pracować niezależnie, co przekłada się na wydajność i żywotność poszczególnych komponentów.

Zalety stosowania sprzęgła hydraulicznego

Z odpowiednio wdrożonym sprzęgłem hydraulicznym nie musisz regulować każdego obiegu (kotłowego i grzewczego) osobno oraz zadbasz o optymalne zapotrzebowanie na energię. Wystarczy, że dopasujesz komponent do natężenia przepływu wody w danej instalacji. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie konieczna jest współpraca kotłów grzewczych ze starymi elementami układu grzewczego, co może przynieść oszczędności w modernizacji całej instalacji. W dodatku to bardzo dobre rozwiązanie w domach jednorodzinnych, gdzie stosuje się zarówno grzejniki tradycyjne, jak i ogrzewanie podłogowe.

Sprzęgło hydrauliczne zadba też o żywotność każdej pompy ciepła. Jego działanie ma na celu chronić przed niską temperaturą wody powrotnej. Przy prawidłowo zaplanowanej instalacji nie powinno dochodzić do sytuacji zbyt wysokich oporów przepływu czy nieodpowiedniego natężenia względem możliwości danego urządzenia.

W dodatku z jego poziomu możesz odpowietrzyć czynnik grzewczy, czyli usunąć nagromadzone powietrze mogące doprowadzić do mniejszej wydajności instalacji.

Jakie sprzęgło hydrauliczne wybrać?

Wiesz już, jak działa sprzęgło hydrauliczne oraz jak jest w stanie wpłynąć na prawidłowe działanie Twojej instalacji. Aby jednak tak było, konieczny jest zakup odpowiedniego produktu. Na rynku znajdziesz wiele wariantów, a na które z nich najlepiej zwrócić uwagę? Zainwestuj w komponenty od znanego producenta, takiego jak Afriso. Możesz liczyć na wysoką jakość wykonania oraz funkcjonowanie bez zakłóceń.

Na rynku znajdziesz produkty różniące się parametrami technicznymi i przeznaczeniem. Zwróć uwagę na moc grzewczą, pojemność kotła oraz natężenie przepływu wody grzewczej. Koniecznie musisz zapoznać się z możliwościami technicznymi i zapotrzebowaniem Twojej instalacji. W razie problemów z zaprojektowaniem odpowiedniego systemu, skontaktuj się z fachowcem.